Кріоалергія — це підвищена чутливість дитячого організму на низьку температуру зумовлена порушенням теплообміну між тілом дитини та навколишнім середовищем. За такої алергії розрізняють гіперчутливість негайного або сповільненого типу. До кріоалергії може призвести порушення роботи серцево-судинної або ендокринної системи.
За алергії на холод спостерігають такі симптоми:
- кропив’янка — червоні плями на шкірі, свербіння і пухирі на відкритих частинах тіла;
- блідуватий висип — висип, що проявляється на холоді та зникає в теплі;
- алергічний дерматит — червоні плями на обличчі, шиї, вушних раковинах і руках дитини, а також почервоніння та припухлість губ і щік;
- алергічний кон’юнктивіт — почервоніння, свербіння очей і сльозотеча;
- утруднення дихання — кашель, закладення носу;
- мігрень — сильний головний біль.
За виявлення симптомів кріоалергії одразу після повернення додому дайте дитині будь-який дозволений їй антигістамінний препарат.
Скоротіть тривалість наступної прогулянки — у разі алергічних реакцій перебування дитини на вулиці в холодну пору року не принесе їй користі.
Перед прогулянкою намастіть обличчя дитини тонким шаром дитячого крему, а губи — гігієнічною помадою. Узимку використовуйте жирний гіпоалергенний крем.
Одягніть на руки дитини рукавички, що не промокають, а на голову — капюшон так, щоб обличчя було максимально закрите.
Не проводьте загартувальних процедур для дитини з алергією на холод, адже зниження температури води для купання може спричинити алергічну реакцію.
Не допускайте переохолодження дитини, навіть під час купання у водоймах улітку, оскільки можливий розвиток шоку.
Якщо дитина здорова, то для позбавлення від кріоалергії займайтеся з нею фізичними вправами, давайте вітаміни А, С, Е, РР, які сприяють поліпшенню кровообігу.
За кріоалергії подавайте дитині теплу їжу, насичену жирними кислотами.
Пам’ятайте, що сильний холод може спровокувати розвиток тахікардії, проблеми з кровообігом і підвищення артеріального тиску.
За виявлення у дитини симптомів кріоалергії якнайшвидше зверніться до лікаря- алерголога та перевірте дитину на наявність захворювань, що могли призвести до алергії на холод.
Холодова кропивниця – що це?
Улюбленою локалізацією холодової алергії є місця, що не закриті одягом і безпосередньо контактують з холодним повітрям. Це передусім шкіра обличчя, рук, вух, слизова оболонка губ, а згодом і решта ділянок тіла.
Появі висипів здебільшого передує виражений свербіж шкіри, відчуття болю або печіння від дії холоду. Далі з`являються висипання, схожі на опік від кропиви, – червоні плями або пухирці на поверхні шкіри. Іноді вони можуть зливатися, утворюючи великі ділянки ураження. Трапляється, що прояви алергії можуть з`явитися і за 9-18 год. або навіть 1-3 дні після охолодження.
Часто, крім місцевих проявів алергії, можливі підвищення температури тіла, біль у суглобах, пронос, лихоманка, загальне нездужання. Висипання на шкірні утримуються кілька годин (максимум 48), а якщо вони відновлюються впродовж 6-8 тижнів, то це вже випадок хронічної холодової кропивниці.
Варто згадати і про те, що холодова, як і інші види алергії, за відсутності цілеспрямованого лікування в подальшому з`являється все частіше. Наприклад, після першої появи холодової алергії навіть незначне охолодження рук узимку або миття рук у холодній воді супроводжується набряком шкіри та нестерпним свербежем. Це свідчить про рецидивний і прогресуючий перебіг холодової кропивниці.
Окрім рецидивного перебігу кропивниці, тривожить педіатрів і можливість ускладнень. Серед них найзагрозливішим для життя є анафілактичний шок. Він зазвичай виникає у дітей як реакція на холод під час купання у водоймах, коли охолодження зазнає велика площа поверхні тіла.
Групи ризику
Серед дітей до груп ризику належать малюки, схильні до алергійних реакцій, з вогнищами хронічної інфекції (карієс, хронічний тонзиліт, глистяні інвазії тощо). Найнесприятливішою формою холодової кропивниці є сімейна. Перебіг її тяжкий і часом навіть загрожує життю дитини. Серед дорослих на холодову алергію частіше страждають особи із системними захворюваннями (кріофібриногенемія, кріоглобулінемія), гемолітичною анемією, вторинними формами сифілісу. Щоб холод не спричиняв дискомфорту: 3 перед тим, як вийти на вулицю (за низької температури повітря), необхідно нанести на відкриті ділянки тіла шар дитячого крему або перекип`яченої олії; 3 використовувати білизну та одяг, виготовлені лише з природних волокон, асортимент яких відповідає порі року; 3 деякі батьки надто захоплюються загартовуванням дитини – не треба робити з неї моржа. Щоб запобігти тяжким реакціям, не рекомендується купати дітей у холодну пору року в річці, озері, морі; 3 тривале перебування на вулиці в холодну погоду не бажане.
Щоб запобігти рецидивам холодової алергії, необхідно в літню пору розпочати загартовування шкіри. Добре зарекомендували себе обтирання та обливання водою з поступовим зниженням її температури. Спочатку візьміть воду температури 25-20°С, а надалі через 3-5 днів поступово знижуйте температуру води, доводячи її до 15-10°С. Якщо ви ретельно дотримуватиметеся поступовості щодо зниження температури води та регулярності загартувальних процедур, у дитини не буде жодних неприємних відчуттів.
Таке загартовування є лише першим етапом, до якого надалі слід приєднати контрастні обливання теплою і холодною водою.
Дещо про лікування
У сім`ї, де є хворі на холодову алергію, повинна бути спеціальна домашня аптечка. До неї слід долучити десенсибілізувальні засоби, один з яких треба дати відразу за появи свербежу чи набряку шкіри. Ці препарати не лише зможуть блокувати алергійну реакцію в організмі, а й зменшити неприємні відчуття (свербіж, набряк шкіри). У домашніх умовах можна вдатися до теплих ванн із відварами череди, ромашки чи з крохмалем, які чинять заспокійливу дію. Це перша допомога у разі холодової алергії, яку мають надати батьки. Надалі необхідна порада фахівця (дерматолога, алерголога).
Також потрібно активно лікувати вогнища хронічної інфекції, підвищувати імунітет, ліквідувати прояви полігіповітамінозу. Щодо дієтичного харчування у разі холодової алергії, то гіпоалергійний раціон вирішального значення не має, але вживання продуктів з алергізувальними властивостями може підтримувати активність алергійних реакцій. До алергенів належать мед, риба, цитрусові, шоколад, суниці тощо, а також індивідуальні алергени. Тому впродовж 1-2 тижнів (після виникнення кропивниці) рекомендується вживати лише низькоалергенні продукти, а також повністю вилучити харчові барвники, добавки та консерванти.
Насамкінець варто застерегти від самолікування. Призначення та рекомендації лікаря в кожному конкретному випадку мають велике значення.